Mis on NFC ehk lähiväljaside - Near Field Communication

NFC, mis on inglisekeelsest lühendist Near Field Communication, on tehnoloogia, mis võimaldab raadiosageduslikus lähiväljas (sagedusel 13,56 MHz) toimivaid kontaktivabasid autentimis- ja makselahendusi. NFC tagab kiire ja hõlpsa andmevahetuse kahe seadme vahel, mis asuvad teineteisele lähedal.

Selleks, et selline raadioside oleks võimalik, on telefoni, tahvelarvuti või muu seadme sisse ehitatud spetsiaalne kiip. Erinevalt Bluetooth-ühendusest, mis levib tavaliselt kuni 10 meetri kaugusele, on NFC lähivälja levimise kauguseks parimal juhul mõni sentimeeter. Lühike leviulatus on taotluslik, kuna see tagab turvalise andmevahetuse ja vähendab võimalust, et keegi saaks ühendust pealt kuulata.

Tänu lähiväljale on NFC voolutarve väga väike ning ühendus turvaline. See teeb NFC-st ideaalse lahenduse erinevateks rakendusteks, nagu:

Kontaktivabad maksed: NFC-tehnoloogia võimaldab mobiiltelefonide ja pangakaartide abil teha kiireid ja mugavaid kontaktivabasid makseid.

Digitaalsed visiitkaardid: NFC-sildid või -kaardid saavad sisaldada digitaalseid visiitkaarte, mida saab hõlpsasti jagada, lihtsalt puudutades teise seadmega.

Reisimine ja ühistransport: Ühistranspordis võib NFC-tehnoloogiat kasutada piletiteta sõiduks, kus reisija puudutab oma NFC-ühilduva seadmega vastuvõtjat, et valideerida sõiduõigust.

Turvaline juurdepääsukontroll: NFC-tehnoloogia abil saab juurdepääsu kontrollida, kasutades turvalisi lähiväljakaarte või -silte.

Nutikodu automaatika: NFC abil saab programmeerida nutikodu seadmeid, et neid saaks hõlpsasti juhtida, kasutades lihtsaid puutetoiminguid.

NFC-tehnoloogia on muutunud üha populaarsemaks mitmesugustes rakendustes, pakkudes kiiret ja turvalist viisi andmete vahetamiseks ja interaktsiooniks meie üha digitaalsemas maailmas.

Siin on loetelu mõnest kõige populaarsematest NFC kiipidest ja nende kasutusaladest:

NTAG213: See on laialdaselt kasutatav ja ökonoomne NFC kiip, mida kasutatakse sageli turundusmaterjalides, nagu plakatid, visiitkaardid ja tooteetiketid. Seda iseloomustab 144 baiti kasulikku mälu ja kiire andmevahetus.

NTAG215: Sellel kiibil on 504 baiti kasulikku mälu ja seda kasutatakse sageli Nintendo Amiibo mänguasjades, kuna see on ühilduv nende süsteemiga. Samuti võib seda leida plakatitelt ja teistelt turundusmaterjalidelt.

NTAG216: NTAG216 pakub 888 baiti kasulikku mälu, mis võimaldab salvestada suuremaid andmeid, nagu vCard ja keerukamad veebilinkide struktuurid. Seda kasutatakse sageli turundusmaterjalides, kus on vaja rohkem teavet, samuti turvalise juurdepääsu ja makselahenduste pakkumisel.

MIFARE Classic 1K: MIFARE Classic 1K kiip pakub 1KB EEPROM-i mälu, mida saab jagada mitmeks sektoriks. Seda kasutatakse laialdaselt ühistranspordi piletisüsteemides, juurdepääsukontrollides ning kliendikaartides ja makselahendustes.

MIFARE Ultralight C: Ultralight C kiip on mõeldud lihtsateks ja odavateks rakendusteks, nagu ühistranspordi ühekorra piletid või sündmuste piletid. Sellel on 192 baiti mälu ja 3DES krüptimistugi, mis tagab andmete turvalisuse.

MIFARE DESFire EV1/EV2: Need kõrgema turvalisusega kiibid pakuvad AES-krüptimist ja suuremat mälu (DESFire EV1 2K/4K/8K ja DESFire EV2 2K/4K/8K/16K/32K). Neid kasutatakse tavaliselt keerukamates rakendustes, nagu turvalised juurdepääsukaardid, ühistranspordi piletid ja nutikad makselahendused.

Need on vaid mõned populaarsemad NFC kiibid, mida kasutatakse erinevates rakendustes, alates turundusmaterjalidest kuni turvaliste makse- ja juurdepääsulahendusteni.